Erasmus+ Programı - Kurumlararası Anlaşmalar ve Ortaklıklar

Erasmus Programı altında gerçekleştirilen öğrenci ve personel hareketliliği faaliyetleri birincil şart olarak yükseköğrenim kurumunun Erasmus Üniversite Beyannamesi’ne sahip olması ve bu yetkiyle, belirlenmiş Erasmus konu alanlarında, bölümlerin yine beyanname sahibi başka Avrupa yükseköğrenim kurumlarındaki bölümlerle ikili anlaşma imzalayarak, kurumsal düzeyde ortaklık kurmasıyla mümkün olmaktadır.  
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi; Avrupa Birliği’nin daha önce Socrates Programı altında yürütülen yükseköğrenim alanındaki programı Erasmus kapsamında değişim faaliyetlerine Avrupa Komisyonu tarafından verilen Erasmus Üniversite Beyannamesi’ni elde etmesiyle beraber 2004 yılında başlamıştır. 2004-2005 akademik yılında 2 yükseköğretim kurumu ile ikili anlaşması bulunan üniversitemiz bu dönemde 5 öğrenci ve 2 öğretim elemanı değişimi gerçekleştirmiştir.
2013-2014 akademik yılında sona erecek olan Hayat Boyu Öğrenme Programı altında yürütülen hareketlilik faaliyetleri için üniversitemiz, Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi’ni Ağustos 2007 tarihinde almış ve giderek artan ikili anlaşma sayılarıyla öğrenci ve personel hareketliliği alanındaki faaliyetlerini karalılıkla sürdürmektedir.
Mart 2013 itibarıyla üniversitemiz 20 farklı Avrupa ülkesinde 90 civarında yükseköğrenim kurumuyla farklı konu alanlarında 150’den fazla aktif ikili anlaşma sahibidir. Bu anlaşmalardan üniversitemiizn 40 kadar bölümü faydalanabilmektedir.